Yaşam

Görenler tarantula zannediyor! Zekasıyla Etkileyen Dünyanın En Büyük Karıncası

Bir karıncanın ne kadar büyüyebileceğini hiç merak ettiniz mi? Dev karıncalar dünyadaki en büyük karınca türleridir ve evlerde bulunan karıncalardan neredeyse 30 kat daha büyüktürler. 40 bin karıncalık büyük koloniler halinde yaşayan bu cins tarantula karıncaları olarak da bilinir. Boyutları tarantulalarla yarışır. Gelin hep birlikte bu dev karıncalara bir göz atalım…

Kaynak:https://www.wired.com/2014/04/top-pre…

Dev karınca, bilinen en büyük karınca türüdür.

Bu büyüleyici yaratıklar çoğunlukla ağaçlarda ve yerde yaşar ve dünyanın dört bir yanındaki tropikal bölgelerde bulunur. Kırmızımsı kahverengi bir renge sahiptirler. Bazen vücutlarında sarı çizgiler görülür. Boyları 5 cm’yi bile geçebilir. Bu onları neredeyse bir tarantula kadar büyük yapar.

Dev karıncalar da Omnivorlardır. Böylece hem bitkilerle hem de küçük böceklerle beslenirler.

Ayrıca, bu cins etkileyici bir biçimde yedi yıla kadar yaşayabilir. Ömürleri diğer böceklere göre oldukça uzundur.

Diğer türleri rahatsız edecek yiyecekleri parçalamalarına izin veren güçlü bir ısırma yetenekleri vardır. Dev karıncayı daha da farklı kılan, yiyecek bulmak için uzun mesafeler kat edebilmesidir. Yiyecek aramak için kolonisinden beş kilometreye kadar seyahat ettiği gözlemlendi. Bu hareketlilik düzeyi ve dış kaynaklara erişim nedeniyle, dev karınca diğer birçok türden farklı kabul edilir.

Dev karıncanın iri olmasının yanı sıra benzersiz bir özelliği de olağanüstü zekasıdır.

Araştırmalar, şaşırtıcı bir şekilde, bu canlıların tıpkı insanlar gibi karmaşık sorunları çözme yeteneğine sahip olduklarını ve çevrelerinden hızlı bir şekilde öğrenebildiklerini göstermiştir. Bu zeka, onlara yiyecek arama veya avcılardan kaçınma konusunda avantaj sağlar ve güçlü koloniler kurmalarına yardımcı olur.

Takım çalışması becerileri de oldukça gelişmiştir. Çabalarını hızlı ve etkili bir şekilde koordine etmelerine izin veren feromonlar kullanarak iletişim kurarlar ve tehlike yaklaştığında kolonideki diğerlerini uyarırlar.

Burada bir tarantulaya benzeyen dev karıncanın görüntüsünü bırakıyoruz.

bucak-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu