Haber

Macaristan, AB yardım fonlarıyla ilgili birkaç gün içinde imza bekliyor

Macar hükümeti, Kovid-19’un ekonomik sonuçlarıyla başa çıkmak için kurulan Avrupa Birliği (AB) kurtarma fonlarından 5,8 milyar avroluk hibe almasını sağlayacak kurtarma planının birkaç gün içinde imzalanmasını bekliyor. 19 salgın.

Macaristan Bölgesel Kalkınma Bakanı Tibor Navracsics düzenlediği basın toplantısında, üye ülke temsilcilerinin ülkelerinin hazırladığı planı onaylayarak kabul edilmek üzere AB Konseyi’ne sunduğunu söyledi.

Alınan kararla Macar hükümetinin daha önce belirlediği amacı gerçekleştirerek AB fonlarından yararlanacağını kaydeden Navracsics, imzaların birkaç gün içinde beklendiğini bildirdi.

Macar hükümetinin AB fonlarının ülkeye gelmesi için gerekli reformları yaptığını ve bu kapsamda çalışmalarını sürdürdüğünü belirten Navracsics, hükümetin AB Yönetim Kurulu ile görüşmelerini sürdürdüğünü bildirdi.

Navracsics, AB fonlarının yüzde 48’inin iklim ve enerji politikası hedeflerine yardımcı programları finanse etmek için, yüzde 30’unun ise dijital altyapıyı güçlendirmek için kullanılacağını da belirtti.

AB-Macaristan anlaşması

AB, Macaristan’ı demokrasi ve hukukun üstünlüğü gibi kilit alanlarda gerilemesi nedeniyle uzun süredir eleştiriyor.

Ayrıca AB, Macaristan’ın kurtarma programını onaylamadı ve AB fonlarını hukukun üstünlüğü mekanizması kapsamında ülkeye aktarmadı.

Macaristan ise Ukrayna’ya gelecek yıl için 18 milyar avroluk oybirliğiyle mali yardım yapılması gerekliliği ve küresel vergi anlaşması gibi konuları onaylamadı.

Son aşamada Macaristan, gerekli adımlar atılana ve kurtarma programı fonları kesilmeyene kadar Birlik fonlarının bir kısmının dondurulması karşılığında Ukrayna’ya mali zemini ve vergi anlaşmasını verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu