Ekonomi

Borsa günü yükselişle tamamladı

BIST 100 endeksi önceki kapanışa göre 240,03 puan artarken, toplam işlem hacmi 127,1 milyar lira oldu.

Bankacılık endeksi yüzde 5,19; Holding endeksi yüzde 2,17 oranında değer kazandı.

Tüm sektör endeksleri yükselirken, en fazla kazanç elde eden ana sanayi yüzde 5,48 ile metal oldu.

Dünya genelinde jeopolitik riskler hisse senedi piyasalarını baskı altında tutmaya devam etse de dün ABD’de son 16 yılın zirvesinden gerileyen tahvil faizleri piyasalarda sınırlı bir rahatlama sağladı.

Dün yüzde 5’in üzerinde seyreden ABD 10 yıllık tahvil faizi bugün yüzde 4,88’e geriledi.

Analistler, Orta Doğu’daki çatışmalara ilişkin belirsizlikler nedeniyle küresel borsaların karışık bir seyir izlediğini belirterek, yurt içi piyasaların olumlu yönde ayrıştığını söyledi.

Öte yandan ABD Merkez Bankası’nın (Fed) siyasi faiz oranlarını beklenenden daha uzun süre bu seviyelerde tutacağına ilişkin öngörüler güçlenirken, önümüzdeki üç dönemde bankanın siyasi faiz oranlarını sabit tutacağı iddia ediliyor. Para piyasalarında fiyatlama toplantıları.

Yarın ülkede reel sektör güven endeksi ve kapasite kullanım oranı öne çıkacak, Fed Lideri Jerome Powell ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde’ın açıklamaları, ABD’de yeni konut satışları ve Ifo işletme güveni Almanya’daki endeks yurt dışında öne çıkacak. Analistler teknik olarak BIST 100 endeksinde 8.080 seviyesinin direnç konumunda olduğunu, 7.890 ve 7.690 puanlarının ise destek konumunda olduğunu kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu