Ekonomi

Beyaz et sektöründeki 10 işletmeye rekabet soruşturması

Rekabet Kurumu’nun internet sitesinde yer alan duyuruya göre, beyaz et sektöründe faaliyet gösteren teşebbüs ve teşebbüs birliklerinin Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un ilgili maddesini ihlal ettiği iddiası üzerine yürütülen ön soruşturma Rekabet Kurulu tarafından sonuçlandırıldı.

Ön soruşturmada elde edilen bilgi, belge ve bulguları değerlendiren Rekabet Kurulu, bulguları ciddi ve yeterli buldu ve bunların rekabet açısından hassas bilgi alışverişinde bulunarak Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un ilgili maddesini ihlal edip etmediğini tespit etmek amacıyla, Abalıoğlu Lezita Besin Sanayi AŞ, As Tavukçuluk Tarım İşl. . Şarkı söyleme. ve Tic. Ltd. Şti., Banvit Bandırma Vitaminli Yem Sanayi AŞ, Beypi Beypazarı Tarımsal Üretim Pazarı. Şarkı söyleme. ve Tic. AŞ, CP Standart Besin San. ve Tic. AŞ, Erpiliç Entegre Tavukçuluk Üretim Pazarlama ve Ticaret. AŞ, Gedik Tavukçuluk ve Tarım Eserleri Tic. Şarkı söyleme. A.Ş., Hastavuk Beslenme Tarım Hayvancılık Sanayi ve Ticaret A.Ş., Keskinoğlu Tavukçuluk ve Besicilik Isl. Şarkı söyleme. Tik. AŞ ve Şenpiliç Besin Sanayi AŞ hakkında soruşturma açılmasına karar verildi.

Abalıoğlu Lezita Besin Sanayi AŞ’nin alıcıları için yeniden satış fiyatını belirlemek üzere Erpiliç Entegre Tavukçuluk Üretim Pazarlama ve Tic. Şirketin, Hastavuk Besin Tarım ve Ticaret AŞ alıcılarına bölgesel ve müşteri kısıtlamaları getirerek Rekabetin Korunması Hakkında Kanunun ilgili maddesini ihlal edip etmediğini tespit etmek, Hastavuk Besin Tarım ve Ticaret AŞ alıcılarına yeniden satış fiyatının belirlenmesi ve Alıcılarına rekabet etmeme yükümlülükleri ve bölgesel ve müşteri kısıtlamaları dayatıyor. Ayrıca ayrı bir soruşturma açılmasına da karar verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu