Haber

Almanya’da Bakanlar Kurulu ‘Demokrasiyi Teşvik Yasası’nı onayladı

Almanya’da Bakanlar Kurulu, ülkede demokrasiyi güçlendirmek ve aşırıcılığı önlemek için çalışan derneklere ve sivil toplum kuruluşlarına gelecekte daha iyi mali destek sağlamayı amaçlayan “Demokrasiyi Teşvik Yasası”nı onayladı.

Almanya Aile, Yaşlı, Kadın ve Gençlik Bakanı Lisa Paus ve İçişleri Bakanı Nancy Faeser, “Demokrasiyi Teşvik Yasası”nın Bakanlar Kurulu’nda onaylanmasının ardından Berlin’de basın toplantısı düzenledi.

Paus, 7 Aralık’ta aşırı sağcı “Emperyal Yurttaşlar” ideolojisini savunan bir gruba darbe planladıkları iddiasıyla düzenlenen operasyonun Alman demokrasisinin ne kadar güçlü olduğunu kanıtladığını belirtti.

Bu olayın aynı zamanda ülkedeki siyasi sistemin ve hukukun üstünlüğünün aşırı sağcılar tarafından tehdit edildiğinin bir işareti olduğunu vurgulayan Paus, “Demokrasi her gün savunulmalıdır” dedi. ifadesini kullandı.

Paus, geçmişte aşırı sağın gerçekleştirdiği saldırıların buzdağının görünen kısmı olduğunu belirterek, son yıllarda artan ırkçılık, antisemitizm, kadın düşmanlığı ve İslamofobinin toplumsal uyumu tehdit ettiğini belirtti.

Alman hükümetinin bu tehditlerin farkında olduğuna dikkati çeken Paus, “Demokrasimizi ve toplumumuzu güçlendirmekte kararlıyız.” söz konusu.

Kutuplaşmaya, radikalleşmeye, kin, tahrik ve şiddete karşı duranların desteklenmesi gerektiğini belirten Paus, bu amaçla hazırlanan “Demokrasiyi Teşvik Yasası” taslağını onayladığını ifade etti.

Paus, tasarı yasalaştıktan sonra sivil toplum çalışmalarına verilecek mali desteğin hükümet tarafından yasal olarak garanti altına alınacağını belirtti.

İçişleri Bakanı Faeser, demokrasinin etkin bir şekilde korunması gerektiğini vurgulayarak, “Anayasaya karşı çıkanlara var gücümüzle karşı çıkıyoruz. Demokrasimize içeriden sahip çıkıyoruz. Devletimizin düşmanları var.” söz konusu.

Göreve geldiği dönemde “Demokrasimize en büyük tehdit aşırı sağdır” ifadesini kullandığını hatırlatan Faeser, “Demokratik sivil toplumumuz aşırılığın önündeki en güçlü engeldir. Vatandaşlar ve canlı bir sivil toplum olmadan demokrasi korunamaz. ” değerlendirmesini yaptı.

Bu çalışmalarda yer alan projelere ne kadar finansman sağlanacağına yer verilmeyen kanun tasarısında, bütçede buna uygun finansman sağlanacağı belirtiliyor.

Tasarının Federal Meclis tarafından da onaylanması gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu