Ekonomi

300 İsrailli Ekonomist Hükümete Acil Eylem Planı Çağrısında Bulundu

300 İsrailli ekonomist, Başbakan Benjamin Netanyahu ve Maliye Bakanı Bezalel Smotrich’i, ülke ekonomisinin acil eylem planı gerektiren zor bir dönemden geçtiği konusunda uyardı.

İsrail’de yayınlanan Yediot Ahronot gazetesinin haberine göre, aralarında İsrail Bankası eski Başkanı, eski banka denetçileri, Nobel ödüllü bir profesör ve Maliye Bakanlığı’nın eski üst düzey yetkililerinin de bulunduğu 300 ekonomist Netanyahu’ya mesaj gönderdi. ve Smotrich ekonominin durumu hakkında.

Ülke ekonomisinin karşı karşıya olduğu krizin boyutlarının yetkililerin farkında olmadığını vurgulayan ekonomistler, “İsrail ekonomisi zor bir dönemden geçiyor. Büyük zararların önlenmesi için acil tedbirlerin alınması gerekiyor.” İfadelerini kullandı.

Mesajda, savaş için gerekli olmayan tüm faaliyetlerin finansmanının derhal durdurularak ekonominin yeniden inşa edilmesi gerektiği, mevcut tasarrufların İsrail ekonomisine zarar vereceği ve farklı tasarruflara ihtiyaç duyulduğu belirtildi.

Mesajda şu ifadelere yer verildi:

“İsrail devletinin uğradığı ağır darbe, ulusal öncelikler sıralamasında radikal bir değişikliği, savaşın zararlarını onarmak, mağdurlara yardım etmek ve ekonomiyi canlandırmak için bütçe aktarılmasını gerektiriyor.”

Savaş sonrası harcamaların on milyarlarca şekele ulaşabileceğinin belirtildiği açıklamada, Başbakan ve Maliye Bakanı’na 2023 bütçesindeki tüm harcama kalemlerinin bir an önce gözden geçirilmesi çağrısında bulunuldu.

İsrail Maliye Bakanlığı, baskınlardan etkilenen patronlar ve personel için dün yeni bir yardım planı yayınladı.

of-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu